השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל

By | ינואר 10, 2016

השקעות נדלןשוק השקעות נדל"ן היה מאז ומתמיד שוק אטרקטיבי עבור בעלי ההון. השקעה בנדל"ן נחשבה השקעה סולידית יחסית עם תשואה גבוהה, אשר ניתנת למימוש במהירות על ידי מכירת הנכס או במקרה של נדל"ן מניב, תורמת לתזרים המזומנים השוטף. בשנים האחרונות הפכו השקעות נדל"ן יותר ויותר אטרקטיביות עבור משקיעים רבים, אשר בעבר היו מנועים מלהשקיע באפיק זה, עם הקמתם של בתי השקעות רבים אשר מתמחים בתחום. בית השקעות שמתמחה בתחום הנדל"ן מציע ללקוחותיו הזדמנויות רכישה ישירות, ארגון קבוצות רכישה או השקעה בקרן נדל"ן, אשר מאתרת הזדמנויות השקעה בתחום הנדל"ן בארץ ובחו"ל, מטפלת בכל נושאי המיסוי וההיטלים הנדרשים, חותמת חוזים עם קבלנים וחברות החזקה ובודקת מהם תנאי האקזיט (המכירה) האידיאלים.

סוגי ההשקעות בנדל"ן

קיימים שלושה סוגי השקעות עיקריים בשוק הנדל"ן:

·         רכישת קרקעות, בניית נכסים ומכירתם במחיר הגבוה מסך ההשקעה.

·         רכישת נכסים במחיר נמוך, שיפוצם, ומכירתם במחיר הגבוה מסך ההשקעה.

·         רכישת נכסים, השכרתם תוך קבלת הכנסה פאסיבית חודשית, ומכירתם (נדל"ן מניב).

בכל שלושת אפיקי ההשקעה, נוסף על עלות הרכישה יש לקחת בחשבון את עלות השבחת הנכס והמיסוי הנדרש. עלות השבחת הנכס גבוהה במיוחד באפיקי השקעה המתמחים ברכישת קרקעות ובניית הנכסים, אולם עשויה להיות משמעותית גם ביתר אפיקי ההשקעה.

השקעה בנדל"ן עשויה להיות באמצעות קרן נדל"ן, קבוצות רכישה או על ידי רכישה פשוטה.

קרן נדל"ן מטפלת בהשקעות בתחום הנדל"ן ומפזרת את סיכוני ההשקעה על פני מיזמים שונים. השקעה בקרן נדל"ן דומה להשקעה בקרנות אחרות דוגמת קרן הון סיכון המתמחה בהשקעה בחברות הזנק (סטארט אפ) בהן הסיכון הוא גבוה אך גם התשואה הצפויה גבוהה, או קרן נאמנות המשקיעה בניירות ערך.

קבוצות רכישה הן קבוצות של רוכשים פרטיים או חברות, המתאגדים יחד על מנת להשקיע במיזם נדל"ן משותף. יתרונה של קבוצת הרכישה, כמו גם קרן נדל"ן, הוא גיוס הון ממספר מקורות המאפשר השקעה במיזמים יקרים יחסית כנכסים עסקיים גדולים, קניונים או בתי חולים.

רכישה פשוטה היא השקעה בנכס נדל"ן בצורה ישירה על ידי גופים פרטיים או עסקיים, בין אם השקעה זו נעשית בצורה ישירה מול המוכר או באמצעות בית השקעות. לעתים קרובות נעזרים המשקיעים באפיק זה בלקיחת הלוואת משכנתא מבנקים בישראל או מבנקים מקומיים בחו\"ל. מחיר הלוואת המשכנתא בישראל תלוי בגובה ריבית פריים הנהוגה בעת לקיחת ההלוואה או ריבית הליבור, ואילו לקיחת משכנתא בבנקים בחו\"ל תלויה בעיקר בשערי המטבע הזר.

השקעות בארץ ובחו"ל

שוק הנדל"ן בארץ הוא רווי, מחירי נכסי הנדל"ן גבוהים והתשואות הצפויות למשקיעים בתחום הנדל"ן בארץ נמוכות יחסית בשנים האחרונות. במקביל לירידת האטרקטיביות של השקעות נדל"ן בארץ, האטרקטיביות של השקעות נדל"ן בחו"ל עלתה.

שווקי הנדל"ן בעולם פותחים בפני הישראלים הזדמנויות שונות לביצוע השקעות נדל"ן, ובפרט במזרח אירופה, מערב אירופה, ארה"ב ואיי דרום אמריקה, כאשר לכל איזור האטרקטיביות הייחודית לו.

·         מזרח אירופה– מזרח אירופה מהווה קרקע פוריה להשקעות ומיזמי נדל"ן בסדר גודל גדול. מחירי הקרקעות זולים יחסית ואילו הביקוש לנכסי נדל"ן הבנוים בסטנדרטים מערביים גבוהים נמצא בעלייה תמידית. המדינות המבוקשות ביותר להשקעה הן אלו שהצטרפו לאחרונה או יצטרפו בעתיד הקרוב לאיחוד האירופאי.

·         מערב אירופה – בשנים האחרונות גם שווקים מסוימים במערב אירופה הפכו אטרקטיבים עבור המשקיע הישראלי כדוגמת לונדון או ברלין.

·         ארצות הברית – לגבי נדל"ן בארה"ב בעקבות משבר האשראי והנדל"ן אשר חוותה ארצות הברית, וממשיכה לחוות, בשנים האחרונות הביא לירידה ניכרת במחירי הנדל"ן, ובמיוחד במחירי בתים פרטיים למגורים. בתים רבים עוקלו או עומדים בפני עיקול על ידי הבנקים למשכנתאות וההיצע עולה בהרבה על הביקוש לבתים אלו, דבר המביא לירידת מחירי בתי המגורים, לעתים אף מתחת למחיר שנדרש לבנייתם.

·         איי דרום אמריקה – קרקעות במחירים זולים במיוחד מוצעות באיי דרום אמריקה ומושכות אליהן משקיעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים