עיצוב פנים – מהם השלבים לעבודה

By | ינואר 10, 2016

עיצוב פנים

אחריותו של מעצב הפנים כאיש מקצוע, משתנה בהתאם לפרויקט שבו הוא עוסק. אך יש חוט שני העובר בין כל הפרוייקטים השונים של מעצב הפנים והם הצורך להתייחס לצרכים, לתקציב ולחלל הקיים.

הגדרת הצרכים – תחילתו של פרויקט עיצוב פנים הוא בהגדרת הצרכים והדרישות אותם צריך למלא החלל ושעימם עליו להתמודד. הגדרת הצרכים הכרחית על מנת שבשלבים הבאים ניתן יהיה לתכנן את החלל בהתאם אליהם.

יש להקפיד להגדיר את הצרכים עבור כל חדר בנפרד (במקרה שהפרויקט עוסק בדירת מגורים)- חדר הילדים, הסלון, חדר השינה, המטבח וחדר האוכל, אמבטיות וחדרי שירותים, חצרות וגגות, אזורי אחסון ועוד.

פונקציונאליות לצד אסתטיקה  עיצוב פנים טוב יוצר הרמוניה בין הצרכים הפונקציונאליים שעל החלל למלא לבין האסתטיקה הכללית ורמת הגימור.

הדגש כאן הוא על הרמוניה. ההרמוניה מתייחסת לכל הגורמים המעשיים המתאפשרים ביחידת שטח בהתחשב באילוצים, בדרישות של הלקוח ובטעמו האישי.

למעצב מסייעים כלים עיצוביים שונים אשר מאפשרים להגיע לכדי ניצול חלל מקסימאלי ולמצוא את הצרכים האסתטיים.

מסגרת התקציב  זהו הגורם הבעייתי ביותר בפרויקט והוא המחייב ביותר.

עיצוב פנים הוא אומנות וכמו באומנות אין גבול לאלמנטים שאפשר לשלב, לאיכות ולמגוון החומרים ולרעיונות העיצוביים. הגדרה מראש של מסגרת התקציב תסייע בידי מעצב הפנים להתאים את כלל התהליך כך שיעמוד הן בצרכי הלקוח והן בתקציב שהוגדר על-ידו.

מעצב הפנים ינחה וימליץ כיצד יש לחלק את התקציב בצורה הראויה ביותר כשלפניו מונחים כל נתוני הצרכים הפונקציונאליים וההעדפות האסתטיות.

בתוך מסגרת התקציב עומדת לרשותו של המעצב גמישות רבה שאמורה לבוא לתועלתו של הלקוח. גמישות זו נובעת מרמות גימורים שונים, איכויות ברמות שונות, מותגים וכולי.

סגנון לכל אדם סגנון משלו ועל טעם וריח אין להתווכח.

על הלקוח לחשוב האם ישנם אלמנטים שברצונו לכלולם בעיצוב, כגון- ריצוף, צבעים, תקרות, דלתות ומשקופים וכד' . חיפוש בקטלוגים והצגת אלמנטים דומים למעצב הפנים יכולים לעזור ולהבהיר את טעמו האישי.

 

תכנון ראשוני – הבנת הפרוגראמה ותנאי האתר הנתונים ושרטוט קוים כלליים לתוכנית השיפוץ.לאחר יצירת תוכנית ראשונית נערך בד"כ שלב החלופות בו מועלות ונבדקות מספר חלופות לתכנון,עד לבחירת התוכנית הסופית.

זמן לוח הזמנים של תהליך התכנון והשיפוץ מורכב ממספר גורמים:

שלב זה הוא הקריטי ביותר ודורש את מירב הסבלנות והמחשבה על מנת להגיע לתוצאה מקסימלית ונכונה לתנאי האתר וללקוח.

תוכניות עבודה לאחר אישור תוכנית זו, יוצא המעצב לשלב פירוט תוכניות העבודה. ובו הוא מוציא את כל התוכניות הרלוונטיות לפרויקט, כדוגמת תוכנית הריסה,בנייה,חשמל וכו'.

וזאת על מנת שהעבודה תתבצע במדויק ולפי תכנון. בדרך זו ניתן לצאת למכרז בין קבלנים כשבפני כולם מידע זהה.

מכרז ובחירת קבלן- לאחר המכרז ועם בחירת קבלן מבצע.

יש לעבור עם הקבלן המבצע על התוכניות בהתאמה לתנאי האתר. חשוב שקבלן השיפוצים יכיר ויבין את הרצונות והחזון של המעצב והלקוח לגבי שיפוץ הדירה, וחשוב לא פחות שהוא יכיר את מגבלות התקציב ואת מסגרת הזמן שבה מעוניינים לעמוד.

יש להתחשב בתהליך זה בגודל הדירה, היקף השיפוץ ורמת העבודה הנדרשת.

רכישת חומרים ואביזרים – על מנת לבצע שיפוץ איכותי ועם רמת גימור גבוהה. יש לבצע בחירה קפדנית ומדוקדקת של החומרים לביצוע, כולל נגרות ואביזרים משלימים, ולוודא את שיטת הטמעתם בשטח.

חשוב מאד לדבוק בתוכנית המקורית ולא להתפתות לעשות קיצורי דרך שיתחרטו עליהם אחר כך. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון עיכובים אפשריים באספקת חומרי הגלם ושינויים בלוח הזמנים שיקרו בשטח עקב אילוצים שונים.

התוצאה הסופית היא שילוב מוצלח בין הלקוח למתכנן, כשלוקחים בחשבון את כל המרכיבים: פרוגראמה, תכנון, עיצוב, תקציב וזמן עד לקבלת המפתח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים